Moduł Taksonomii aSISt

Moduł Taksonomii

Moduł Taksonomii umożliwia tworzenie własnych definicji sprawozdań, a następnie przygotowywanie i generowanie sprawozdań zgodnych z tą definicją w aSISt. Przygotowane w aSISt taksonomie często wymagają zmian wynikających ze zmieniających się wymogów wewnętrznych taksonomii. Moduł pozwala na samodzielną edycję i sprawną aktualizację utworzonej taksonomii.

Definiowanie taksonomii i jej wzorca

Układ danych, który jest wygodny z punktu widzenia wprowadzania danych, nie zawsze jest komfortowy do analizy finalnego sprawozdania. Moduł Taksonomii pozwala na osobne tworzenie definicji sprawozdania, jak i osobne definiowanie sposobu prezentacji danych w pliku wyjściowym.

Różnice dotyczą najczęściej porównywania danych z kolejnych okresów:

  • Użytkownicy przygotowujący sprawozdania preferują wskazywanie danych za określone okresy w osobnych tabelach,
  • Użytkownicy analizujący finalne sprawozdania cenią sobie możliwość porównania poszczególnych okresów sprawozdawczych na jednym formularzu.

Moduł Taksonomii aSISt pozwala na osobne przeprowadzenie obu procesów:

  1. Tworzenie własnej taksonomii
  2. Definiowanie wzorca sprawozdania

Tworzenie taksonomii

Tworzenie taksonomii opiera się na merytorycznym zaplanowaniu informacji, które mają być do niej wprowadzane. Przygotowywane taksonomie mogą być zaimportowane, jak i wyeksportowane w formie pliku xml. Dodatkowo aplikacja umożliwia tworzenie taksonomii w wielu językach:

  • polskim,
  • angielskim,
  • hiszpańskim,
  • niemieckim,
  • rumuńskim.

Definiowanie wzorca sprawozdania

Sprawozdanie utworzone w aSISt ma definiowalną warstwę publikacji. Warstwa ta określa w jakim układzie dane sprawozdawcze zostaną wygenerowane. Moduł Taksonomii pozwala na zmapowanie oczekiwanego szablonu z pliku Excel jako pliku wyjściowego taksonomii. Dzięki temu, użytkownik przygotowujący sprawozdania, w finalnym kroku generacji sprawozdania, otrzymuje plik Excel w oczekiwanym formacie i układzie, który pozwala na dalszą pracę z danymi.

Efektem końcowym pracy w Module Taksonomii aSISt jest gotowy szablon sprawozdania wraz z jego wzorcem, wykorzystywanym przy generowaniu sprawozdania.

Aktualizacja taksonomii

Zmodyfikowanie przygotowanej w aSISt taksonomii, jest procesem wygodnym zarówno dla użytkownika przygotowującego definicję taksonomii, jak i dla osoby przygotowującej sprawozdanie. W Module Taksonomii użytkownik w wygodny sposób przygotuje uaktualnioną wersję taksonomii. Po zaimportowaniu nowej wersji taksonomii do aSISt, w razie potrzeby zmigrowania przygotowywanej wcześniej wersji sprawozdania, aSISt automatycznie poinformuje użytkownika o możliwości aktualizacji i po zatwierdzeniu wykona proces.

Moduł Taksonomii – kluczowe cechy

Narzędzie przeznaczone jest dla użytkownika merytorycznego, co oznacza, że cały proces projektowania nowego sprawozdania może zostać przeprowadzony przez osobę bez przygotowania technicznego.

Moduł dostępny jest bezpośrednio w aplikacji, dzięki czemu jego interfejs jest czytelny dla użytkowników zajmujących się sprawozdawczością, a wdrożenie wymaga jedynie wgrania do aSISt odpowiedniej taksonomii i szkolenia. Uruchomienie Modułu taksonomii nie wymaga instalowania nowych komponentów.

Narzędzie cechuje intuicyjna obsługa oraz prosty i przyjazny interfejs użytkownika.

 

Chętnie pomożemy wybrać odpowiedni produkt

Zadaj nam pytanie

sales@fingo.systems

tel: 515 985 555
tel: 695 711 771
tel: 502 404 708

Kontakt z pomocą techniczną

pomoc@asist-xbrl.eu

tel: 71 332 99 99

UA-96892827-1