Sprawozdania ITS
Polska jako Państwo członkowskie Unii Europejskiej, zobowiązana jest dostosowywać swój system sprawozdawczy do obowiązków wynikających z europejskich wymagań prawnych. Sprawozdania ITS w aSISt są odpowiedzią na zapotrzebowanie banków dotyczące wygodnego przygotowywania tych sprawozdań.
Sprawozdania ITS przesyłane przez banki do NBP, w dalszej kolejności są transferowane do Komisji Nadzoru Finansowego. W kolejnym kroku dane trafiają do Europejskiego Nadzoru Bankowego – European Banking Authority (EBA).
Na Moduł ITS składa się 10 sprawozdań:
- COREP
- FINREP
- Large Exposures
- Leverage
- Liquidity 2
- NSFR
- Losses
- Encumbrance
- Funding plans
- Additional Liquidity Metrics
Każde ze sprawozdań składane jest przez banki zarówno w układzie jednostkowym, jak i skonsolidowanym. Sprawozdanie Supervisory Benchmarking dostępne jest w aSISt jako osobny moduł.
Sprawozdawczość ITS w aSISt to kompletne rozwiązanie dla banków zobligowanych do dostarczania sprawozdawczości w układzie wymaganym przez NBP ITS. aSISt spełnia wszystkie wymagania techniczne jakie stawiają bankom raporty ITS. Aplikacja zapewnia zgodność techniczną ze standardem XBRL oraz regułami XBRL Formula (w tym: Value Assertions).
Łatwa i przejrzysta sprawozdawczość z aSISt
- Sprawozdawczość ITS w aSISt, uwzględnia wszystkie taksonomie sformułowane w Implementing Technical Standards on supervisory reporting under regulation (EU)
- Dzięki aSISt, wszystkie sprawozdania można przygotować w jednym systemie, co zwiększa wygodę i specjalizację pracy
- Dane są łatwo dostępne, a wspólna baza maksymalizuje ich klarowność
- Przed wysłaniem sprawozdania aSISt weryfikuje zgodność danych z regułami opublikowanymi przez NBP i wyświetla informację o niespełnionych regułach.
- aSISt uaktualnia taksonomie i reguły na bieżąco – zgodnie z najnowszymi informacjami od NBP
aSISt współpracuje z technologią XBRL Formula. Z powodu trudnego do odczytania dla końcowego użytkownika zapisu reguł walidacyjnych, aSISt wprowadza rozwiązanie polegające na relaksacji tych formuł. Skutkiem tego, generowane są aliasy, które skracają ten skomplikowany i długi zapis, a które odpowiadają konkretnym komórkom sprawozdania. Dodatkowo, dzięki znacznikom wizualnym użytkownik na bieżąco kontroluje, czy wprowadzane dane są poprawne.
Moduły Funkcjonalne dla uproszczenia procesu sprawozdawczego
Rozwój sprawozdawczości wymusza zmiany w procesie przygotowywania sprawozdań, w praktyce oznacza to zwiększanie efektywności pracy osób odpowiedzialnych za procesy sprawozdawcze.
Znaczny wpływ na skrócenie procesu sprawozdawczego ma zastosowanie automatycznego zasilenia sprawozdań wprost z danych źródłowych.
Taki proces jest możliwy z wykorzystaniem Modułu Automatyzacji Zasileń aSISt, który umożliwia automatyczne przetwarzanie danych, pochodzących z różnych źródeł. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny dotąd na agregację danych pochodzących z różnych systemów. Moduł ma zastosowanie we wszystkich taksonomiach, co pozwala definiować procedury zasilające dla wszystkich sprawozdań ITS.
Sprawozdanie COREP
Sprawozdanie COREP (ang. COmmon REPorting) w aplikacji aSISt pozwala na przygotowanie sprawozdań zgodnie z wymaganiami stawianymi bankom działającym na terenie Polski. Jest dostępne w wersji jednostkowej i skonsolidowanej.

Sprawozdanie COREP, tak jak wszystkie sprawozdania dostępne w aSISt są przygotowywane w oparciu o jednolity cykl sprawozdawczy obejmujący następujące etapy:
- Wprowadzanie danych,
- Uzgadnianie danych i zaokrągleń,
- Walidację w oparciu o reguły NBP,
- Generowanie poprawnego raportu.
aSISt zapewnia sprawdzenie poprawności danych przed wygenerowaniem instancji XBRL, dzięki temu użytkownik ma pewność, że sprawozdanie wygenerowane z aSISt spełnia reguły walidacyjne nadzorcy.
aSISt weryfikuje poprawność danych względem reguł w technologii XBRL Formula oraz standardowych reguł XBRL.
Dzięki aktualizacjom aSISt sprawozdawczość COREP jest na bieżąco dostosowywana do zmian w taksonomii i regułach.
Sprawozdanie FINREP
aSISt obsługuje pełen cykl sprawozdawczy dla taksonomii FINREP.
Na komplet funkcjonalności aSISt, który pozwala wygodnie przygotować i uzgodnić sprawozdanie FINREP, składają się:
- Manualne wprowadzanie danych sprawozdawczych
- Interfejsy CSV, XML, XBRL, Excel – zapewniające import oraz export całych sprawozdań oraz pojedynczych formularzy z i do wskazanych formatów
- Szybka walidacja w oparciu o aktualne reguły NBP oraz przejrzysty proces uzgadniania sprawozdań
- Możliwość dokonania weryfikacji oraz korekty sprawozdań w dowolnym momencie cyklu sprawozdawczego
- Generowanie sprawozdań zgodnych z taksonomią i w wymaganym formacie XBRL

Bardziej skomplikowane …ale nie z aSISt!
Reguły w sprawozdaniach ITS przygotowywane są w technologii XBRL Formula. Takie reguły pozwalają na zapisanie znacznie bardziej skomplikowanych relacji między danymi, niż oferowała to wcześniej wykorzystywana technologia. Nowe reguły są jednak znacznie mniej czytelne dla użytkownika końcowego. W odpowiedzi na tę trudność, w aSISt wprowadzono mechanizm relaksacji formuł walidacyjnych. Użytkownik widzi teraz uproszczony, łatwy do odczytania zapis (alias), dzięki czemu może szybko wychwycić niespójności w sprawozdaniu.
aSISt obsługuje pełen cykl sprawozdawczy FINREP, od wstępnego wypełnienia, generowania i przesłania sprawozdania do SIS, aż po korektę sprawozdań historycznych.
Sprawozdanie Large Exposures
Sprawozdanie LARGE EXPOSURES jest jednym z rozszerzeń zakresu sprawozdań w ramach systemu aSISt. Wprowadza ono taksonomię Large Exposures, dotyczącą sprawozdawczości dużych zaangażowań.
Nowością w taksonomii LE (sprawozdawczość dużych zaangażowań) jest warstwa XBRL Formula, na podstawie której przeprowadzana jest walidacja poprawności sprawozdań. W nowej technologii zostały również sporządzone pakiety reguł walidacyjnych dostępne dla użytkowników na portalu SIS.

System aSISt dzięki gotowości do współpracy z technologią XBRL Formula, pozwala na automatyczną walidację także tych sprawozdań, zanim zostaną one wysłane do NBP. Automatyczna i wizualna walidacja sprawozdań pozwala mieć pewność, że wygenerowane sprawozdanie nie zostanie automatycznie odrzucone w procesie walidacji na portalu SIS.
Podstawowymi korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu aSISt ze Sprawozdaniem Large Exposures są:
- zwiększenie wygody i specjalizacja pracy – raporty przygotowywane są w jednym, przyjaznym użytkownikowi systemie, analogicznie jak sprawozdania COREP i FINREP,
- szybkie uzgadnianie sprawozdań – walidacja danych w oparciu o reguły sprawdzające w techologii XBRL Formula,
- szybki i łatwy dostęp do danych – dane dotyczące całego zakresu przygotowywanych sprawozdań są przechowywane w jednej bazie, co ułatwia ich przeglądanie i analizę.
Więcej informacji o Sprawozdaniu LE w aSISt znajduje się w zamieszczonym pliku.
Sprawozdanie Supervisory Benchmarking
aSISt pozwala na przygotowanie sprawozdania Benchmarking zgodnie z wytycznymi Narodowego Banku Polskiego, które powstały w oparciu o wymagania EBA (European Banking Authority).
Sprawozdanie Benchmarking obowiązuje wybrane banki, które stosują metody wewnętrzne do wyliczania Aktywów Ważonych Ryzykiem dla ryzyka kredytowego i/lub rynkowego.

Moduł Sprawozdawczy Supervisory Benchmarking w aSISt ułatwia wygodne przeprowadzenie całego procesu sprawozdawczego, który obejmuje:
- wprowadzanie danych do sprawozdania (ręcznie lub przy pomocy importu)
- edycję i korektę danych
- walidację danych formułami XBRL
- wygenerowanie poprawnego pliku w wymaganym formacie.
Przygotowanie sprawozdania odbywa się w sposób analogiczny do pozostałych sprawozdań w aSISt, dzięki czemu efektywna praca z aplikacją możliwa jest natychmiast po zainstalowaniu modułu.